مهندس حسین زهی سرپرست سازمان بازیافت و تبدیل مواد زاهدان در جلسه کارشناسان آموزش و نظارت سازمان با بیان اینکه ،گسترش شهر نشینی و صنعتی شدن از یک طرف و افزایش نیازها و تقاضاهای بشر از سوی دیگر باعث افزایش حجم مواد زائد شهری شده است گفت:این حجم بسیار زیاد زباله نیاز به یک مدیریت  قوی و جامع دارد که باید با استراتژیهای مختلف علمی نسبت به برقراری یک سیستم مدیریت جامع مواد زائد جامد برای کنترل تولید ،صرفه جویی در مصرف مواد،فرآیند جمع آوری بهینه،پردازش و دفن اصولی آن اقدام کرد.

سرپرست سازمان بازیافت  با ذکر این نکته که مهمترین استراتژیهای مدیریت مواد زائد شامل جلوگیری یا کاهش تولید زباله، جمع آوری تفکیک شده، بازیافت زباله و دفن بهداشتی آن است اظهار داشت:برای نیل به این اهداف و اجرای صحیح قانون مدیریت پسماند نیاز به یک برنامه ریزی قوی،تلاش و کوشش عوامل بازیافت و استفاده از آخرین دستاوردهای علمی،تحقیقاتی است تا سازمان بازیافت بخوبی بتواند با اصلاح فرآیند چرخه مواد زائد، جامعه را بسوی توسعه پایدار و حفظ منابع  هدایت کند چرا که طرح ریزی اصولی مربوط به چگونگی مدیریت این زائدات از مسائل بغرنج و حیاتی دست اندرکاران و سیاستگذاران عرصه مدیریت خدمات شهری است.

وی با بیان اینکه  سازمان بازیافت  متولی اجرای قانون میریت پسماند در زاهدان است گفت: در چند سال اخیر تلاش های فراوانی برای حفظ محیط زیست ،مدیریت مواد زائد شهری و جمع آوری بهینه و همچنین پردازش آن صورت گرفته که برای بهتر شدن وضعیت باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

مهندس حسین زهی در ادامه با بیان اینکه یک نگرش نوین با تاکید بر کاربرد کمتر مواد اولیه همراه با بازیافت بیشتر محصولات تولیدی باید مورد توجه کارشناسان فعال در عرصه مدیریت خدمات شهری قرار بگیرد خاطرنشان ساخت:کارشناسان آموزش و نظارت با ارائه طرح ها و فعالیت های سودمند راه حل های پایان پذیری آلودگیهای زیست محیطی ناشی از حجم بسیار زیاد مواد زائد شهری را پیدا کنند و بدین ترتیب از تاثیرگذاران اصلی تلاش برای حفظ محیط زیست باشند.

سرپرست سازمان بازیافت در پایان گفت:گروه آموزش و نظارت از بازوهای اصلی سازمان هستند که در زمینه آموزش شهروندان ،تفکیک از مبداء و فرهنگ سازی رسالت بزرگ و مهمی را بر عهده دارند که ضمن تاکید بر تلاش بیشتر، سعی و تلاش آنها قابل تقدیر است.

 

   

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در دوشنبه دهم خرداد 1389 و ساعت 10:19 |
 

پسماندهای خشک بازیافتی بوسیله طی مراحلی از جداسازی و پردازش دوباره به چرخه تولید باز میگردند و این بهترین راه حل به منظور کاهش حجم مواد زاید و پیشگیری از آلودگی های ناشی از این مواد است.پسماندهای خشک بازیافتی شامل :انواع کاغذ،کتاب،بروشور،مقوا،انواع شیشه،انواع فلزات،انواع پلاستیک بازیافتی،وسایل بازی پلاستیکی،مواد یکبار مصرف و قوطی های فلزی روغن و کنسرو هستند.

جداسازی مواد خشک مواد خشک بازیافتی برابر است با کمک به سلامت محیط زیست.

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در شنبه هشتم خرداد 1389 و ساعت 16:27 |
+ نوشته شده توسط گروه آموزش در شنبه هشتم خرداد 1389 و ساعت 16:17 |
 

بخشی از پسماندها قابل بازیافت نیستند که باید پس از جداسازی از سایر پسماندها بوسیله پردازش و کاهش حجم فیزیکی-بیولوژیکی دفن شوند،این مواد که در سطل خاکستری یا نایلون جداگانه جمع آوری می شوند شامل:ظروف شکسته،ظروف یکبار مصرف چرب،ته سیگار،خاکروبه،انواع منسوجات،چوب رنگ شده،ظروف سفالی،لامپ سوخته،دستمال کاغذی،کیسه های جاروبرقی،پوشک بچه وکیسه های نایلونی سیاه هستند.

با جداسازی این پسماندها و دفن اصولی آن می توان کمک زیادی به حفظ محیط زیست کرد.

 

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در شنبه هشتم خرداد 1389 و ساعت 16:11 |
 طرح جمع آوری پسماند های مدارس زاهدان توسط مهندس رسول حسن زهی از کارشناسان با تجربه سازمان بازیافت و مسئول گروه  آموزش سازمان تهیه شده است.

مهندس حسن زهی در مقدمه این طرح می گوید:کودکان بیشترین تاثیرپذیری را از آموزش دارند و نخستین گام برای رسیدن به مشارکت اجتماعی آموزش آنهاست که بر همین مبنا نیز کلیه دانش آموزان آموزش تفکیک از مبداء را فرا می گیرند.در این طرح نصب کانکس جهت جمع آوری زباله خشک و آموزش دانش آموزان برای تفکیک از مبداء در اولویت قرار دارد.

از جمله اهداف این طرح میتوان به موارد ذیل اشاره کرد..........


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروه آموزش در شنبه هشتم خرداد 1389 و ساعت 10:32 |
+ نوشته شده توسط گروه آموزش در جمعه هفتم خرداد 1389 و ساعت 12:21 |

همانطور که می دانید مقدار زیادی از وزن پسماندهارا مواد آلی تشکیل می دهد که بخش اعظم آلودگی های زیست محیطی نیز ناشی از همین پسماندهای مواد آلی است.تنها راه جلوگیری از این آلودگی ها جداسازی پسماند و تبدیل آن به کمپوست است.پسماند مواد آلی که در سطل سبز باید جمع آوری شوند شامل پسماندهای  سبزیجات،مواد غذایی،میوه جات،چای،قهوه،پوست سیب زمینی،تخم مرغ،انواع مواد غذایی فاسد شده،نان خشک،علف های هرز باغچه و گل های پژمرده می باشد.با تکیک مواد آلی از سایر پسماندها محیط زیست را از معرض صدمات زیست محیطی جدی نجات دهیم.

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در جمعه هفتم خرداد 1389 و ساعت 11:56 |
+ نوشته شده توسط گروه آموزش در پنجشنبه ششم خرداد 1389 و ساعت 13:14 |
* اورشلیم: در اورشلیم قدیم پسماندها به دره کیدنان حمل و مواد آلی تبدیل به کود شده و بقیه مواد سوزانده می شدند،این شهر دارای کانال کشی فاضلاب بود که شاه داوود در زمان جنگ با اورشلیم سربازان خود را از طریق کانال فاضلاب وارد شهر نموده و شهر را تصرف  کرد.نظافت شهر اورشلیم به شهروندان سپرده شده بود و این شهر یکی از تمیزترین شهرهای زمان خود بود.

* هند: از چند هزار سال قبل دفن فضولات مورد توجه بوده است.

* چین: در چین حدود سه هزار سال قبل راجع به مواد هوموس و استفاده از کمپوست در امور کشاورزی قوانین جامع وضع نموده بودند،چینی ها از جمله مللی بودند که از مواد زائد گیاهی و انسانی کود مناسبی تهیه کرده و آن را برای حاصلخیزی خاک مورد استفاده قرار می دادند.

* هلند: این کشور اولین آشغال دانهای خود را در شهر آمستردام در سال 1473 بر پا کرد و اولین وسیله حمل مواد زائد در سال 1750 به نمایش در امد.

*  انگلستان: در سال 1876 اولین زباله سوز به علت اشکالاتی که در دفن زباله پیش آمده بود ساخته شد.

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در پنجشنبه ششم خرداد 1389 و ساعت 13:8 |
کمپوست بقایای تجزیه شده زباله های شهری (بخصوص خانگی)و یا زوائد کشاورزی و زراعی است بی آنکه برای محیط زیست زیان آور باشد.کمپوست با داشتن مزایای زیر باعث حاصلخیزی خاک میگردد

*نظر به اینکه از موادی بسیار متنوع بدست آمده از تنوع مواد غذایی برای گیاهان برخوردار است.

*به علت منشاء خود فاقد بذر علف هرز می باشد.

*به علت نحوه فرآوری و افزایش دما بصورت بیولوژیکی توسط میکروارگانیسمها به هنگام تولید،فاقد قارچهای مضر و بیماری زا می باشد

دلیل حاصلیز شدن خاک با کمپوست:

1-کمپوست بافت فیزیکی-شیمیایی خاک را همزمان اصلاح مینماید و با ایجاد تخلخل و تامین مواد اولیه مورد نیاز گیاه ،باعث ریشه دوانی و ریشه زایی مناسب در خاکی مستعد و غنی میگردد.

2-کمپوست با کاهش رقابت ریشه ای به علت وفور مواد غذایی باعث افزایش کمی و کیفی محصول میگردد.

3-کمپوست با داشتن منشاء تامین مواد اولیه بسیار متنوع اعم از انواع و اقسام مواد گیاهی برآمده از مناطق حاره ای و سردسیری،مرطوب و خشک طیف وسیعی از گیاهان مختلف را دارا بوده و بدون هیچ محدودیتی همه اقسام گیاهان را پوشش میدهد.

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در چهارشنبه پنجم خرداد 1389 و ساعت 9:30 |
طرح هفت خوان شهر پاک توسط خانم  سعیده رخشانی  از کارشناسان باتجربه گروه آموزش و سازمان بازیافت تهیه شده است.این طرح بر مبنای آموزش شهروندان زاهدانی وآگاه نمودن آنان با خطرات و زیان های تولید بسیار زیاد زباله و انباشتگی آن در درون و اطراف شهر تدوین شده و در آن بر هفت مرحله آموزشی  تاکید شده است.از نکات برجسته در این طرح...............


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط گروه آموزش در چهارشنبه پنجم خرداد 1389 و ساعت 9:27 |

مسئول گروه آموزش سازمان بازیافت در جلسه هفتگی کارشناسان آموزش بر تلاش هرچه بیشتر اعضای گروه در رابطه با آموزش شهروندان تاکید کرد.مهندس حسن زهی با بیان اینکه آموزش از اصول اصلی و زیربنایی اجرای قانون مدیریت پسماند است اظهار داشت،جذب مشارکت عمومی در اجرای طرح تفکیک پس مانده ها در  مبداء وظیفه اصلی گروه آموزش است که باید به آن توجه کرده و با هدف ارتقاء فرهنگ زیست محیطی در بین شهروندان تلاش مضاعفی را بکار برد.وی در ادامه گفت :اگر شهروندان در مورد تفکیک  زباله بخوبی آموزش دیده و مزایای تفکیک زباله را دریابند بدینوسیله گام های اساسی اجرای قانون مدیریت پسماند برداشته خواهد شد چرا که نقش آفرینان اصلی در این مسئله مردم هستند.مهندس حسن زهی با بیان اینکه فرایند تولید زباله جزء لاینفک زندگی است اظهار داشت:مدیریت این فرایند در جهت کاهش تولید آن و همچنین تفکبک آن در مبداءمی تواند کمترین ضربه را به محیط زیست بزند و این مهم بستگی به تلاش و همت گروه آموزش دارد که با بکار بستن امکانات علمی و عملی بتوانند این فرآیند را مدیریت کرده و سردمدار عزم ملی برای نجات محیط زیست باشند.وی در پایان چگونگی آموزش و توزیع کیسه زرد،جهت جمع آوری زباله خشک را در بین شهروندان تشریح کرد.

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در سه شنبه چهارم خرداد 1389 و ساعت 11:50 |
درپی تلاش وپی گیری  مسئول آموزش سازمان ومساعدت سرپرست محترم سازمان اتوبوس مدرسه جهت آموزش دانش آموزان و کودکان در راه است.اتوبوس مدرسه یک واحد آموزشی سیار است که جهت آموزش مدارس ابتدایی،مهد های کودک و کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است.

بدنه اتوبوس مدرسه با طرح ها و نگاره های کودکانه زیست محیطی نقاشی ورنگ آمیزی شده است ودر داخل اتوبوس صندلی ها برداشته شده واز فضای باز داخل اتوبوس به عنوان فضای آموزشی جهت نشستن،نقاشی ،کاردستی  واجرای برنامه های شاد و بیادماندنی  مرتبط با مسائل زیست محیطی استفاده می شود.

اتوبوس مدرسه بزودی میزبان دانش آموزان دبستانی،مهد های کودک وکانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان خواهد بود.
+ نوشته شده توسط گروه آموزش در سه شنبه چهارم خرداد 1389 و ساعت 7:35 |
  

درپی درخواست مسئول گروه آموزش و مساعدت مسئولین محترم سازمان کیسه زرد جهت تحویل به شهروندانی که تفکیک زباله خشک را رعایت می کنند؛در اختیار گروه آموزش قرار گرفت.گفتنی است کیسه زرد جهت جمع آوری زباله خشک توزیع می گردد و زمان جمع آوری آن هفته ای یکبار است که در هر منطقه از قبل مشخص شده و توسط ماشین مخصوص جمع آوری زباله خشک  ازدرب منازل حمل می گردد.

آنچه که باید شهروندان در کیسه زرد جمع آوری کرده وبه ماشین جمع آوری تحویل دهند شامل انواع کاغذ باطله ، اطلاعیه، بروشور، روزنامه، انواع مقوا، انواع شیشه، انواع فلزات(آهن آلات،آلومینیوم،قوطی های فلزی روغن،کنسرو،رنگ،) انواع پلاستیک بازیافتی شامل قوطی های پلاستیکی،جلد شوینده ها،وسایل بازی پلاستیکی،مواد یکبار مصرف،بطری نوشابه و آب معدنی، ظروف یکبار مصرف خشک وکیسه های پلاستیکی سفید هستند.

+ نوشته شده توسط گروه آموزش در دوشنبه سوم خرداد 1389 و ساعت 13:17 |
گروه آموزش درماه گذشته روزهای  پرکاری را پشت سر گذاشت که طی آن بیش از۶۳۱۷  خانوار از ساکنین مناطق مختلف شهر از جمله بزرگمهر،چهارراه رسولی و بلوار جمهوری (کد پرستار) آموزش مجدد دریافت داشته ودر بعضی  ازاین مناطق کیسه زرد نیز جهت جمع آوری  زباله خشک  توزیع گردید.همچنین آموزش کسبه بازار(بازار روز،شریعتی ،طالقانی،امیرالمومنین وبهشتی حد فاصل امام خمینی و سعدی) جهت هماهنگی با زمان جمع آوری  زباله صورت گرفت که طی آن ۴۸۸باب مغازه آموزش دریافت داشتند.در بخش آموزش مدارس نیز در ماه گذشته ۵۳۹۵ دانش آموز از مدارس مختلف سطح شهر توسط کارشناسان آموزش با چگونگی تفکیک زباله از مبداء آشنا شدند که در این بخش بروشور وکاتالوگ های آموزشی مخصوص دانش آموزان نیز توزیع شد.
+ نوشته شده توسط گروه آموزش در دوشنبه سوم خرداد 1389 و ساعت 11:38 |


Powered By
BLOGFA.COM